Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia)
Jest to deficyt zdolności do utrzymania kontroli postawy ciała przeciwko sile grawitacji. Inaczej można zdefiniować wiotkość jako: zmniejszony opór na ruchy bierne kończyn, z często występującym zwiększonym zakresem ruchów w stawach. Określana jest również „zespołem dziecka wiotkiego”(flopy infant). Zespół ten stanowi niezwykłe wyzwanie diagnostyczne, ponieważ jest to nieswoisty zespół objawów i nie stanowi on odrębnej jednostki chorobowej.Reklama
Najistotniejsze jest ustalenie, czy obniżonemu napięciu mięśniowemu towarzyszą inne objawy. W początkowych stadiach chorób hipotonia może stanowić dominujący objaw, co tym bardziej utrudnia diagnostykę dziecka wiotkiego. Ustalenie rozpoznania wymaga współpracy wielu specjalistów m. In.: neonatologa, neurologa, okulisty, genetyka, specjalisty chorób metabolicznych, ortopedy. Jak i również wykonania wielu badań dodatkowych.
Przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci
Przyczyny można rozpatrywać w czterech głównych aspektach:
- hipotonia pochodzenia ośrodkowego; w wyniku niedotlenienia, krwawienia śródczaszkowe, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, encefalopatii, czyli uszkodzenia mózgu wywołane różnymi czynnikami np.: toksynami, truciznami, metalami ciężkimi
- hipotonia pochodzenia obwodowego; choroby układu nerwowo- mięśniowego (rdzeniowy zanik mięśni, neuropatie, miopatie wieku niemowlęcego),
- zaburzenia genetyczne, w których obecne są cechy dysmorfii, czyli charakterystyczne cechy wyglądu dla danej jednostki chorobowej, które odróżniają dziecko od ogólnie przyjętego kanonu urody (Zespół Downa, Zespół Willego i Pradera),
- choroby tkanki łącznej; elastopatie pierwotne np.: Zespół Ehlersa i Danlosa, lub elastopatie wtórne w wyniku przebiegu chorób metabolicznych.
Reklama
Objawy
Często mówi się o triadzie objawów u dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym jest to:dysmorfia + hipotonia + choroba metaboliczna.
Przy różnicowaniu przyczyn wiotkości, należy również uwzględnić:
- wiek dziecka (noworodek, niemowlę, dziecko)
- obecność niedowładu
- ocenić odruchy fizjologiczne (prawidłowe, wygórowane, osłabione, nieobecne)
- przeprowadzić dokładny wywiad rodzinny – choroby matki (miastenia, dystrofia miotoniczna)
- przeprowadzić dokładny wywiad okresu prenatalnego ( ruchy płodu), okresu okołoporodowego ( obniżona punktacja w skali Apgar, może sugerować obniżone napięcie mięśniowe od chwili narodzin)
- ustalić lokalizację zmian.
Objawy kliniczne dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, to:
- trudno wykrywalne odruchy toniczne,
- obecne są odruchy rdzeniowe
- trudność w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała,
- deficyt reakcji prostowania
- skłonność do przyjmowania pozycji nieprawidłowych i niezwykłych
- duży, wypukły brzuch, koślawe kolana
- dzieci te preferują siad W (pupa między stopami)
- dziecko jest ciche, zadowolone, mało ruchliwe
- ma słabe ruchy oddechowe
- cichy głos, otwarte usta, trudności z gryzieniem, wady wymowy
- przeprosty w stawach kolanowych i łokciowych
- często podpiera głowę
- w pozycjach wysokich szuka dodatkowej stabilizacji np. zahacza nogą o krzesło, opiera się plecami o ścianę.
Reklama
U niemowląt dodatkowo obserwuje się:
- niechęć do leżenia na brzuchu
- trudności w podpieraniu się na przedramionach po 3 miesiącu życia
- po 4 miesiącu pozostają zgięte kolana
- dodatkowo stabilizują się zaciskając pięści
- niechętnie czworakują, jako formę lokomocji często wybierają shuffing czyli przemieszczanie się na pośladkach.
Najczęstszą przyczyną obniżonego napięcia mięśniowego u noworodków, jest uszkodzenie centralnego układu nerwowego, niedotlenienie prowadzące do Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W takim przypadku gdy noworodek prezentuje objawy obniżonego napięcia mięśniowego (kończyny dolne w pozycji żaby, deficyt możliwości przeciwdziałania sile grawitacji, asymetria) w dalszym swoim rozwoju w okresie niemowlęcym, następnie dziecięcym obniżone napięcie mięśniowe rozwija się w kierunku antagonistycznym, czyli do wzmożonego napięcia mięśniowego (hipertonii) i w konsekwencji pełnego obrazu dziecka z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Reklama
Rozpoznanie
Badanie kliniczne dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym:- Próba trakcyjna
- Objaw szarfy
- Odruch Landaua
- Objaw luźnych barków
- Objaw scyzoryka
Dziecko z hipotonią charakteryzuje się małą aktywnością ruchową, dużo śpi, różnorodność jego ruchów jest uboga. Nie jest chętne do obserwowania świata i czerpania z niego doświadczeń.
Reklama
Postępowanie przy obnizonym napieciu mieśniowym
Leczenie dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym jest uzależnione od jego rodzaju i przyczyny. Fizjoterapia jest bardzo ważnym czynnikiem terapeutycznym, pozwala na zapobieganie deformacją w obrębie układu kostnego, przeciwdziała zmianom w budowie i funkcji mięśni.
Autor: mgr Grażyna Sokołowska
fizjoterapeuta, terapeuta NDT Bobath